A 2016-os művésztelep résztvevői
Az Új Alkotóműhely Egyesület és Tiszakécske Város nyílt felhívására összesen 25 pályázat érkezett 32 helyigénnyel. Az idei művésztelepen végül 14-en fogunk részt venni - művészek és szervezők. Az alábbiakban bemutatjuk a csapatot.
VI. Új Alkotóműhely Művésztelep
Tiszakécske, 2016. augusztus 26. - szeptember 4.
Az Új Alkotóműhely Egyesület és Tiszakécske Város Önkormányzata nyílt pályázati felhívást tett közzé az VI. Új Alkotóműhely Művésztelepen való részvételre.
Mindig is azon műalkotások fogyasztása és létrehozása vonzott, amelyek valamiképpen vissza tudják hozni, meg tudják teremteni a gyermeki világot és látásmódot, meg tudják a vizsgált témájukat tisztán, őszintén, kompromisszummentesen, akár humorosan, önironikusan, értelmezési lehetőségeknek tág ablakot nyitva mutatni.
A 2016-os tiszakécskei Új Alkotóműhely Művésztelepen tovább folytatom a Magyar Űrhajógyártó Vállalat (fiktív?) történetének kutatását. Űrhajózásunk múltjából már eddig is sok érdekes fejezetet mutathattam be, idén egy interaktív, szét- és összeszerelhető kerámia/acél szerkezetet szeretnék elkészíteni, Hidvégi Petrával együttműködve.
Idén a Debreceni Egyetemi Színházzal közösen indított projektünk, a Kirké főpróbahetét fogom koordinálni, illetve szerepelni benne. Arra keressük a választ, eligazodhatunk e a mai világunk „varázslói” és „bűvöletei” között - van-e még valódi utunk, vagy igazi belső cél nélkül bolyongunk a megváltás és az örömszerzés ismeretlen koordinátáiban.
Munkáimon vertikális és horizontális irányba vezetem a tekintetet, valamint ütköztetem a lineáris síkokat. Eszünkbe juttatja, hogy nemcsak a szigorú körülmények és helyzetek meghatározóak, hanem az is, hogy mi magunk miként vagyunk jelen a térben. Mi lehet a valóság és mi a fikció, nyitva hagyva a többféle értelmezés lehetőségét.
Németh Csabával mindketten a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakára jártunk. Jelen voltunk a kécskei művésztelep indulásakor, és azóta is, ha lehetőségünk nyílt rá, visszajártunk szobrokat készíteni. Tanúi voltunk az együtt eltöltött alkotói munka felszabadító, építő hatásának, a szellemi közösség összetartó erejének, és ugyanúgy a város jóindulatának is.
A VI. Új Alkotóműhely Művésztelep programjai
helyszín: Tiszakécske, Régi Gyógyszertár, Kossuth L. u. 48.
MINDEN PROGRAM INGYENESEN LÁTOGATHÓ!
augusztus 28. vasárnap
11-13h „JÁTSSZUNK SZÍNT!”
színházi foglalkozás fiataloknak
Mire jó a színház? Miért jó játszani, és miért jó nézni? Mi a dolga a színésznek, és mit csinál a rendező? Kik és hogyan segítik még a színházi munkát? Miért kell olyan sokat tanulni, ha valaki jó színész szeretne lenni? Mi az a színésztréning? Hányféle színház létezik?
Az érdeklődő tiszakécskei fiataloknak betekintést nyújtunk a színpadi munka alapjaiba. Közösen beszélgetünk majd a fenti kérdésekről, és néhány egyszerű játékon keresztül mindenki kipróbálhatja magát, mozgásban, színjátékban, és csoportos feladatokban. Gyere el bátran, és ne felejtsd otthon a jókedved! Hozz magaddal mozgós ruhát is!
Ajánlott korosztály: 12-18, de szívesen látunk fiatalabbakat és idősebbeket is.
vezeti: Formanek Csaba színész, rendező; segítők: Marczin Bence, Pusztai Luca és Somogyi Tibor színészek.
augusztus 30. kedd
20h Weiner Sennyey Tibor: Diogenész
monodráma, játssza és rendezte: Formanek Csaba (60 perc)
- Azt mondják: "Diogenész, neked semmid sincsen. Hogy akarsz így asszonyt? Hogy akarsz így családot? Hogy akarsz így házat? Még kölcsönt sem adhatunk, hiszen nincs mire." - így mondják, hiába is koldulok, hiába járok házról-házra, hiába kopogtatok be az arcukon, hogy "Embert keresek!" - azt mondják: "Diogenész, neked semmid sincsen." -
Diogenész a hordólakó. Diogenész a filozófus. Diogenész a szabad. Diogenész a rabszolga. Diogenész a mocskos. Diogenész a tiszta. Diogenész a hajléktalan. Diogenész az éber. Diogenész az ember kereső. Diogenész a menekült. Ez mind Diogenész, sőt Diogenész Weiner Sennyey Tibor legújabb drámája is, méghozzá Formanek Csaba előadásában.
A számos díjat nyert előadás immár Tiszakécskén is látható!
szeptember 1-2. csütörtök és péntek
11-13h TELEPSZEMLE - körbevezetés a művésztelepen
Szeptember első két napján rövid időre (előzetes terveink szerint 11-13 óra között) megnyitja kapuit a művésztelep, így az érdeklődők bepillantást nyerhetnek az ott folyó munkába és közelebbről megismerhessék az alkotói folyamatokat, valamint az alkotókat.
A programot 14 éves kor fölött ajánljuk, a körbevezetést előzetes bejelentkezés alapján szeretnénk megvalósítani. Iskolai csoportok, osztályok jelentkezését kiemelten várjuk!
Kontakt: ujmuhely@gmail.com
szeptember 1. csütörtök
19h Érdekességek az újságírás világából
Pokorny Szilárd újságíró, humorista előadása
Ha ellátogatsz az előadásra, megtudhatod, hogy mi a különbség a hírműfaj és a véleményműfaj között, és hogy mennyire tűz és víz a kettő. Hogy mennyire ökölszabály, hogy a hírekbe nem szabad véleményt keverni, illetve hogyan lehet ezzel manipulálni, hogy hogyan is épülnek fel szerkezetileg a hírműsorok. Mi az a hírérték? Miért mindig a legfontosabb hír van legelöl, és mi alapján fontos vagy nem fontos egy hír? Miért vannak csupa negatív hírek, miért nincs szinte soha pozitív? Hogyan lehet ezzel is manipulálni, hogy melyik hír után melyiket szerkesztjük be? Mi történik egy szerkesztőség kulisszái mögött, miért éppen olyan témákat dolgoznak fel, amilyeneket? Miért van annyi helyesírási hiba a cikkekben? Mi az a hírverseny, mi az az online hírverseny?
szeptember 3. szombat
ZÁRÁS | NYITÁS
A művésztelepen készült alkotások bemutatója
17h Gyülekező
18h A Debreceni Egyetemi Színház és a KVAZÁR bemutatja:
KIRKÉ, avagy kalandozások a disznóólban
színházi ősbemutató az Odüsszeia nyomán, 90 perc – 14 éven felülieknek ajánljuk!
Az Odüsszeiában fontos állomás Kirké szigete, ahol a nagy hatalmú mágusnő Odüsszeusz társait disznóvá változtatja. Főhősünk isteni segítséggel megmenekül a bajtól, miután Hermésztől ellenszert kap a varázslatra. Azonban hogy társait is visszaváltoztassa, együtt kell hálnia Kirkével, s ez az éjszaka olyan jól sikerül, hogy a görög hajósok még egy kerek évet töltenek a szigeten, az élvezetek mámorában.
Mi történne azonban egy istenektől elhagyott világban, ahol nincs segítség, nincs beavatkozás és nincs ellenszer? Mi történne, ha Odüsszeusz is disznóvá változna, és örök életükre Kirké szigetén ragadnának? Van-e visszaút a disznólétből? Meg lehet-e menteni magunkat és a társakat? S mi ennek az ára? Egyáltalán van-e értelme ezzel próbálkozni, vagy jó nekünk a disznóólban?
A 2015 decembere óta zajló próbafolyamat során a szabadság és az anyagi függőség viszonyait vizsgáljuk, és arra keressük a választ, eligazodhatunk e a mai világunk „varázslói” és „bűvöletei” között - van-e még valódi utunk, vagy igazi belső cél nélkül bolyongunk a megváltás és az örömszerzés ismeretlen koordinátáiban.
Szereplők: KIRKÉ – Pusztai Luca; HOMÉROSZ – Marczin I. Bence;
ODÜSSZEUSZ – Somogyi Tibor; HERMÉSZ – Formanek Csaba;
Felhasznált szövegek (Margaret Atwood, Bertolt Brecht, Georg Büchner, Hamvas Béla, Homérosz, Friedrich Nietzsche, Pál apostol, Jean-Paul Sartre, Slavoj Žižek, a Harcosok klubja, valamint a szereplők saját szövegei) alapján a szövegkönyvet írta és rendezte: Formanek Csaba
19.30h KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ
A kiállító művészek:
Fekete Attila – fotós
Hidvégi Petra – keramikus
Köbli Alexandra - festő
Lengl Orsolya – festő
Papp Eszter – divattervező
Magyari Balázs - szobrász
Németh Csaba - szobrász
Retkes Máté - szobrász
20h TÁRLATVEZETÉS Retkes Mátéval és az alkotókkal
21h STAND UP! - Pokorny Szilárd humorista előadása
21.30h Buli (részletek hamarosan!)